Preskočiť na hlavný obsah

Vzdor, hnev, emócie:
Ako ustáť zvýšené výdavky v dnešnej dobe a nespadnúť do dlhovej pasce?

Ak sa niekto ocitne v dlhovej pasci, stráca časť slobody a časť životnej energie. V myšlienkach sa mu môžu častejšie objavovať katastrofické scenáre: čo ak by prišiel o prácu, ako by dokázal ustáť svoje finančné záväzky. Zvyšuje sa jeho úroveň stresu, častejšie ho môžu sprevádzať pocity úzkosti. Komunikácia o dlhovej situácii rodín patrí medzi najviac tabuizované témy v spoločnosti. Dokonca aj o sexe sa u nás zvykne komunikovať otvorenejšie než o výške dlhov, dokonca aj medzi partnermi to patrí medzi citlivé témy. Pritom skoro každý druhý Slovák čerpá nejakú formu úveru, každý desiaty si berie úver na vykrytie predchádzajúceho finančného záväzku a u štvrtiny Slovákov v priebehu minulého roka klesli úspory na nulu.

Finančná stabilita rozhodujúcim spôsobom ovplyvňuje kvalitu života. Dlhy sa netýkajú len Slovákov. Podľa aktuálnych štatistík je pätina obyvateľov Európskej únie ohrozených chudobou, čo predstavuje viac než 95 miliónov obyvateľov EÚ. Na túto tému zareagoval už aj Netflix dokumentom Get smart with money, v ktorom finanční poradcovia zdieľajú jednoduché, no účinné tipy ako utrácať menej a ušetriť viac, či ako opätovne získať kontrolu nad svojou finančnou situáciou resp. nad svojím životom. Tvorcovia dokumentu na Netflixe ukázali príbeh učiteľky v materskej škole, ktorá dokázala splatiť svoje dlhy vo výške 300.000 dolárov a stať sa finančne nezávislou.

Aké sú prvé kroky pri hľadaní cesty z bludiska dlhov?
  1. Naliať si čistého vína (myslené obrazne). Znamená to nezakrývať si tvár pred realitou, spísať si výšku svojich všetkých záväzkov a príjmov, urobiť si finančnú analýzu, ktorá odhalí, či sa dlhy každý mesiac prehlbujú a čo by sa s tým dalo robiť.
  2. Nebyť sám vojak v poli. Ani plavčík, ak sa sám topí, nezvykne zachraňovať sám (aj keď má na sebe vestu plavčíka a absolvovaný kurz), ale privolá si pomoc. Ani špičkový chirurg si nebude operovať slepé črevo sám. Platí to aj o dlhovej situácii. Postoj „zvládnem to sám“ nám nepomáha. Skôr komplikuje situáciu a predlžuje hľadanie vhodných riešení. Pokiaľ sme stratení v bludisku dlhovej situácie, pomôže nám, ak nás z nej naviguje niekto nezávislý kompasom.
  3. Uprednostniť ekologické myslenie oproti konzumnému štýlu života. Najviac sa dá ušetriť na bežných veciach, medzi ktoré patria potraviny a oblečenie. Ľudia každý rok vyhodia takmer miliardu ton jedla, na Slovensku je to viac než 100 kíl na obyvateľa. Ohľadom vyhodeného oblečenia je situácia ešte viac alarmujúca. Každých 10 minút sa vyhodí na Slovensku približne pol tony oblečenia. Nielenže to zaťažuje naše peňaženky, ale zaťažuje to našu planétu a v konečnom dôsledku následky klimatických zmien zvyšujú ceny komodít, takže našou ľahkovážnosťou zaplatíme následne za nákup viac.
Ak sa cítite bezmocní či frustrovaní, skúste vymeniť výčitky za nové výzvy. Všetko naberie iný smer.

Mgr. Jana Babuljáková, dlhová poradkyňa
bezhotovostnými platbami môžete ušetriť?