Preskočiť na hlavný obsah

Ako bojovať s prokrastináciou

Prokrastinácia sa dá charakterizovať ako správanie, pri ktorom odkladáme často aj dôležité činnosti napriek tomu, že poznáme ich negatívny dopad. Každý z nás má občas deň, kedy sa mu nechce ani odložiť po sebe riad, či ísť na nákup. Horšie však je, ak odkladáme činnosti a rozhodnutia, ktoré sú dôležité.
Dlhodobo ovplyvňuje takmer 20% celej populácie a krátkodobo úplne každého z nás. Pri neriešení môže však spôsobovať zvýšenú úzkosť, stres, ale aj pocity hanby a viny. Jeden zo štyroch ľudí dokonca prokrastináciu považuje za svoju osobnostnú črtu.

Na boj s prokrastináciou však existujú rôzne stratégie. Jednou z nich je aj takzvané pridávanie hodnoty, či hľadanie zmyslu.

Odkladanie začína najmä vtedy, keď sa činnosti obávame alebo pre nás nie je sympatická. V tejto situácii je dôležité dodať činnosti pridanú hodnotu - skrytý zmysel. Ak máte napríklad finančný problém, ktorý už dlhšie chcete riešiť, ale nenašli ste odvahu, môžete sa zamyslieť nad pridaním hodnoty, ktorá vás motivuje.
Návštevu poradne môžete spojiť s tým, že po stretnutí sa budete cítiť menej zaťažení. Pravdepodobne sa dozviete sa aj mnohé dôležité informácie, ktoré vám pomôžu sa zo situácie dostať. Zamyslieť sa môžete aj nad tým, že ako u väčšiny problémov, aj u finančných je najlepšie riešiť ich čo najskôr, pretože časom zvyknú iba narastať.

Môže nastať aj úplne iná a bežná domáca situácia, pri ktorej sa nám skrátka len nechce upratovať. Odkladanie upratovania však spôsobí o to väčšiu potrebu hĺbkového upratovania v budúcnosti, ktoré nás pravdepodobne oberie o viac času.
Upratovanie si preto môžeme spojiť s myšlienkou pochvaly a uznania od blízkych či návštevy. Zamyslieť sa však môžeme aj nad tým, že v čistom prostredí sa budeme lepšie cítiť a mať tak viac času na svoje obľúbené aktivity.

Pridať hodnotu však môžete aj jednoduchou odmenou za to, že činnosť uskutočníte napriek nechuti. Odmeniť sa môžete obľúbenou aktivitou, sladkosťou, kávou, či inou drobnosťou, ktorá Vám dodá energiu a chuť činnosť vykonať.

Pri prokrastinácii možno uplatniť aj postup známy ako hodnotová analýza. Spôsob možno znie na prvý pohľad zložito, no opak je pravdou. V jednoduchosti ide o rozmenenie celej situácie “na drobné”.
Pomáha nám zistiť, aké prínosy získame, ak činnosť uskutočníme alebo naopak, aké záťaže nám spôsobí, ak činnosť znovu odložíme. Tieto “plusy a mínusy” si vieme jednoducho spísať na papier. Často nám takto spísané body dodajú dostatok motivácie na uskutočnenie činnosti.

V neposlednom rade je dobré naučiť sa mať moc nad svojim sústredením. To je veľmi dôležité najmä pri náročnejšej práci spojenej s čítaním, písaním a zapamätávaním. Na scénu preto prichádza metóda s názvom kontrola stimulov.
Stimulom možno rozumieť čokoľvek, čomu venujeme našu pozornosť, a to akýmkoľvek zmyslom. Dnešný moderný svet ponúka už množstvo rýchlych stimulov, ktoré sú na dosah ruky v každom smartfóne.
Či už ide o facebook, instagram alebo iné sociálne siete - ich upozornenia často spôsobujú vyrušenie a pohltiť nás dokážu aj na celé hodiny. Tým nás zdržiavajú od stanovených denných cieľov.
Ideálne v tejto situácii je radikálne zrušenie stimulov. Pristúpiť môžeme k vypnutiu upozornení, nastavení tichého režimu alebo režimu lietadlo, či úplnému vypnutiu smartfónu. Pri dlhodobých problémoch so sústredením je na mieste aj kompletné odinštalovanie nežiaducich aplikácií.

Sústredenie môže však mimo smartfónov narúšať aj mnoho iných faktorov. Známym je napríklad samotné domáce prostredie pri práci z home-office. Problémy nastávajú z dôvodu familiárneho prostredia, ktoré domov poskytuje.
Raz dva sa stane, že namiesto práce tak utierame prach, pozeráme televíziu, alebo hráme na gitaru. Všetky bežné činnosti sú v tom momente zrazu prednejšie.

Ak sa chceme vedieť sústrediť, musíme stimuly dostať pod kontrolu. Domáce práce tak môžeme spraviť vopred a predmety, ktoré nám pozornosť berú môžeme odložiť z dohľadu, prípadne odpojiť od internetu, či elektriny.

Ak by nepomáhali ani tieto pomôcky, vždy sa môžeme uchýliť k zmene prostredia. Využiť môžeme pracovné kancelárie, ale aj kaviarne či parky, kde bude sústredenie zas o niečo jednoduchšie.

Problémom v týchto prípadoch je aj odmena plynúca z činností a rýchlosť tejto odmeny. Činnosť, ktorej výsledok budeme poznať až o mesiac, je pre nás často menej motivujúca ako činnosť, ktorá nám žiadanú odmenu poskytne do desiatich minút.
Aj to je dôvodom, prečo mnohí z nás začnú radšej utierať prach, ako by vypracovali zadanie do práce. Výsledok z utierania prachu je jasnejší každou minútou, kdežto pracovná úloha prinesie hodnotenie často až o dlhšiu dobu, keď sa vyhodnotí.

Ak ste sa dočítali až sem, je vysoká pravdepodobnosť, že na odkladaní svojich povinností chcete niečo zmeniť. Pre úspešný štart viete využiť mnohé z vyššie spomenutých metód. Aj v tejto oblasti môžete využiť naše bezplatné dlhové poradne po celom Slovensku. Na motiváciu a boj s prokrastináciou vo svete financií sa s Vami podrobne pozrú naši psychológovia a v oblasti rôznych dlhových problémov Vám s radosťou budú asistovať naši právnici a ekonómovia.

Mgr. Andrej Dubnička, dlhový poradca
bezhotovostnými platbami môžete ušetriť?