Preskočiť na hlavný obsah

5 princípov ako ušetriť ale zachovať si životný štýl

Pokazená práčka či blikajúca kontrolka na palubnej doske auta často prekvapia v tom najnevhodnejšom čase. Múdre rady hovoria, že by sme každý mali mať našetrenú rezervu na dané nepredvídané záležitosti minimálne v trojnásobnej sume platu, prípadne aj viac. Ako to urobiť, pokiaľ patríte medzi dve pätiny Slovákov, ktoré žijú od výplaty k výplate a je pre nich nepredstaviteľné ušetriť?

Možno si pripadáte ako medzi mlynskými kameňmi – ako ušetriť, keď ledva vyjdete s financiami? Pozrime sa na 5 jednoduchých princípov, ktorými sa môžete inšpirovať a za 3 mesiace si vytvoriť finančnú rezervu v sume 1.000 eur.
  1. Odložte si 10% príjmu hneď ako vám príde na účet. Predstavte si, že by vám zamestnávateľ povedal, že na 3 mesiace vám musí skrátiť plat o 10% s tým, že kvôli inflácii mu stúpli náklady a že nechce nikoho prepúšťať. Pokiaľ sa mu bude dariť, po 3 mesiacoch vám dá jednorazovo prémie 30%. Hľadali by ste si novú prácu alebo by ste vydržali tie 3 mesiace? Ak zarábate 950 eur v čistom (čo je približne 1.250 eur brutto), za 3 mesiace budete mať rezervu 285 eur.
  2. Začnite si nosiť jedlo do práce z domu. Predstavte si, že by bol opäť ten najtvrdší lockdown a nedala by sa realizovať ani donáška jedla. Poznáme to všetci. Skúste si na 3 mesiace navariť doma viac tak, aby ste si mohli pripraviť jedlo do práce. Kvôli udržaniu dobrých kolegiálnych vzťahov by ste na spoločné obedové menu s kolegami išli raz do týždňa, no nie každý deň ako doteraz. Povedzme, že ste dávali za jedlo 5,50 eur denne - úspora by mohla byť 5,50 eur x 4 dni x 12 týždňov to je ušetrených 264 eur za 3 mesiace.
  3. Staňte sa minimalistom. Odložte nakupovanie oblečenia a všetkých vecí s tým, že ušetrené peniaze si odložíte a pokiaľ danú vec budete potrebovať aj o 3 mesiace, potom si ju kúpite. V nutnom prípade je možné podporiť recykláciu oblečenia v second handoch, kde sa dá oblečenie kúpiť aj za 2 eur za kus. Každá vec, každý kúsok oblečenia, čo máte doma, si vyžaduje váš cenný čas. Čím menej vecí máte, tým ste slobodnejší a starostlivosť o domácnosť vám trvá kratšie. Zároveň šetríte životné prostredie. Pokiaľ ste zvykli minúť mesačne cca 65 eur na oblečenie, za 3 mesiace ušetríte 195 eur.
  4. Stavte na ekológiu. Pripravte si ekologické verzie svojich produktov. Namiesto komerčne dostupného čistiaceho prostriedku na podlahy využite ocot zriedený s vodou s kvapkou šampónu (úspora 10 eur). Namiesto kupovaných čajov si nazbierajte a usušte prírodnú zmes voňavých lesných jahôd, kvetov lipy a bazy (úspora 20 eur). Do kvetináča si vysaďte mladú cibuľku, petržlen, zeler či bobkový list, aby ste mali čerstvú vňať, bylinky kedykoľvek (úspora 20 eur). Namiesto kupovanej parenej knedle či ovocnej detskej výživy si pripravte doma vlastnú za polovičnú cenu (úspora 20 eur). Nekupujte dekorácie, stavte na prírodné halúzky, ktoré si ozdobíte podľa fantázie z dostupných materiálov (úspora 15 eur). Za 3 mesiace ušetríte 85 eur.
  5. Zanalyzujte svoj životný štýl. Namiesto návštevy kina objavujte turistické chodníčky (úspora 35 eur). Namiesto nedeľnej návštevy nákupného centra sa vydajte do galérie, kde je možný bezplatný vstup každú prvú nedeľu (úspora 60 eur). Namiesto fitnescentra cvičte doma alebo na čerstvom vzduchu zadarmo (úspora 15 eur). Namiesto kupovanej vody si berte fľašu vody z domu so sebou (úspora 40 eur). Minimalizujte návštevu kaviarní, cukrární (úspora 21 eur). Za 3 mesiace ušetríte 171 eur.
Aj výstup na Mount Everest sa začína prvým krokom. Postupnými krokmi by ste dokázali ušetriť tisíc eur, len stačí začať a urobiť dnes ten nový krok k finančnej stabilizácii. Pokiaľ máte záujem o individualizované ekonomické poradenstvo, obráťte sa na najbližšiu pobočku bezplatných dlhových poradní vo vašom regióne. Tešíme sa vašu návštevu.

Mgr. Jana Babuljáková, dlhová poradkyňa
bezhotovostnými platbami môžete ušetriť?